Jump to content

Santa Catalina, Negros Oriental

Frae Wikipedia, the free beuk o knawledge
Santa Catalina
Eik-name(s): 
Santa, Stacata, Tolong
Map o Negros Oriental showin the location o Santa Catalina
Map o Negros Oriental showin the location o Santa Catalina
Santa Catalina is located in Philippines
Santa Catalina
Santa Catalina
Location athin the Philippines
Coordinates: 09°20′N 122°52′E / 9.333°N 122.867°E / 9.333; 122.867
KintraPhilippines
RegionCentral Visayas (Region VII)
ProvinceNegros Oriental
Congr. destrict3rd destrict o Negros Oriental
Established17 Dizember 1947
Barangays22
Govrenment
 • MayorNathaniel M. Electona
Area
 • Total523.10 km2 (201.97 sq mi)
Population
 (2010)[3]
 • Total73,306
 • Density140/km2 (360/sq mi)
Time zoneUTC+8 (PST)
ZIP code
6220
Dialin code35
Income class1st cless

Santa Catalina is a first cless municipality in the province o Negros Oriental, Philippines. Accordin tae the 2010 census, it haed a population o 73,306 fowk.[3]

Geografie

[eedit | edit soorce]

The topografie o Santa Catalina is predominantly slichtly rollin hills (70% of its area), 25% is flat, and the remainder is steep terrain. Thare are 8 rivers an 27 springs.

Climate

[eedit | edit soorce]

Dry saison: November tae Apryle
Wet saison: Mey tae September
Average temperatur: 36 °C (97 °F)

Barangays

[eedit | edit soorce]

Santa Catalina is poleetically subdividit intae 22 barangays.[2]

BarangayUrban/landwartGeographic
character
Population
(2007)
Population
(2010)[3]
AlangilanLandwartCoastal/Ferm43464361
AmioLandwartHill/Ferm21922118
BuenavistaLandwartHill/Ferm1270990
KabulacanLandwartHill/Ferm28212480
CaiganganLandwartHill/Ferm15531386
CaranocheLandwartCoastal/Ferm37423913
CawitanLandwartCoastal/Ferm56025809
FatimaLandwartCoastal/Ferm15171317
MabuhayLandwartCoastal/Ferm18921847
ManalongonLandwartCoastal/Ferm43194842
MansagomayonLandwartHill/Ferm14211011
MilagrosaLandwartHill/Ferm41483385
NagbinlodLandwartHill/Ferm25123012
NagbalayeLandwartCoastal/Ferm49414957
ObatLandwartHill/Ferm25722599
PoblacionUrbanCoastal/Ferm1178812515
San FranciscoLandwartCoastal/Ferm39404052
San JoseLandwartHill/Ferm24902539
San MiguelLandwartHill/Ferm9391282
San PedroLandwartCoastal/Ferm35173319
Santo RosarioLandwartHill/Ferm13791315
TalalakLandwartHill/Farm37384257

Demographics

[eedit | edit soorce]
Population census o Sta. Catalina
YearPop.±% p.a.
1990 53,560—    
1995 62,526+3.14%
2000 67,197+1.45%
2007 72,629+1.12%
2010 73,306+0.31%
Source: National Statistics Office[3]

Leet o mayors

[eedit | edit soorce]
  • 1948–1951: Telesforo Belloso (first appointit Mayor)
  • 1951–1968: Herminio T. Electona (first electit Mayor)
  • 1968–1971: Jose N. Napigkit
  • 1971–1980: Herminio T. Electona
  • 1980–1986: Jose N. Napigkit
  • 1986–1987: Herminio T. Electona (Appointit OIC mayor)
  • 1987–1998: Jose N. Napigkit
  • 1998–2007: Leon M. Lopez
  • 2007–2010: Ruben O. Melodia
  • 2010 – 2013:: Leon M. Lopez
  • 2013 - Present : Nathaniel M. Electona

References

[eedit | edit soorce]
  1. ↑ "Municipalities". Quezon City, Philippines: Department of the Interior and Local Government. Archived frae the original on 31 Mey 2013. Retrieved 15 Mairch 2013.
  2. 1 2 "Province: Negros Oriental". PSGC Interactive. Makati City, Philippines: National Statistical Coordination Board. Archived frae the original on 23 Mey 2013. Retrieved 15 Mairch 2013.
  3. 1 2 3 4 "Total Population by Province, City, Municipality and Barangay: as of May 1, 2010" (PDF). 2010 Census of Population and Housing. National Statistics Office. Archived frae the original (PDF) on 4 Mairch 2016. Retrieved 15 Mairch 2013.

Freemit airtins

[eedit | edit soorce]