2018 Tour de France

Frae Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
2018 Tour de France
2018 UCI Warld Tour
Route o the 2018 Tour de France
Route o the 2018 Tour de France
Race details
Dates 7–29 Julie
Stages 21
Distance 3,351 km (2,082 mi)
Winnin time 83h 17' 13"
Results
Winner  Geraint Thomas (GBR) (Team Sky)
  Seicont  Tom Dumoulin (NED) (Team Sunweb)
  Third  Chris Froome (GBR) (Team Sky)

Pynts  Peter Sagan (SVK) (Bora–Hansgrohe)
Muntains  Julian Alaphilippe (FRA) (Quick-Step Floors)
Youth  Pierre Latour (FRA) (AG2R La Mondiale)
Combativity  Dan Martin (IRL) (UAE Team Emirates)
Team Movistar Team
← 2017
2019 →

The 2018 Tour de France is the 105t edeetion o the Tour de France, ane o cyclin's three Grand Tours.

Route an stages[eedit | eedit soorce]

Stage characteristics
Stage Date Coorse Distance Stage teep Winner
1 7 Julie Noirmoutier-en-l'Île tae Fontenay-le-Comte 201 km (125 mi) Flat  Fernando Gaviria (COL)
2 8 Julie Mouilleron-Saint-Germain tae La Roche-sur-Yon 182.5 km (113 mi) Flat  Peter Sagan (SVK)
3 9 Julie Cholet tae Cholet 35.5 km (22 mi) Team time trial  BMC Racing Team
4 10 Julie La Baule tae Sarzeau 195 km (121 mi) Flat  Fernando Gaviria (COL)
5 11 Julie Lorient tae Quimper 204.5 km (127 mi) Medium muntain  Peter Sagan (SVK)
6 12 Julie Brest tae Mûr-de-Bretagne 181 km (112 mi) Medium muntain  Dan Martin (IRL)
7 13 Julie Fougères tae Chartres 231 km (144 mi) Flat  Dylan Groenewegen (NED)
8 14 Julie Dreux tae Amiens 181 km (112 mi) Flat  Dylan Groenewegen (NED)
9 15 Julie Arras tae Roubaix 156.5 km (97 mi) Flat  John Degenkolb (GER)
16 Julie Annecy Rest day
10 17 Julie Annecy tae Le Grand-Bornand 158.5 km (98 mi) Heich muntain  Julian Alaphilippe (FRA)
11 18 Julie Albertville tae La Rosière 108.5 km (67 mi) Heich muntain  Geraint Thomas (GBR)
12 19 Julie Bourg-Saint-Maurice tae Alpe d'Huez 175.5 km (109 mi) Heich muntain  Geraint Thomas (GBR)
13 20 Julie Le Bourg-d'Oisans tae Valence 169.5 km (105 mi) Flat  Peter Sagan (SVK)
14 21 Julie Saint-Paul-Trois-Châteaux tae Mende 188 km (117 mi) Medium muntain  Omar Fraile (ESP)
15 22 Julie Millau tae Carcassonne 181.5 km (113 mi) Medium muntain  Magnus Cort Nielsen (DNK)
23 Julie Carcassonne Rest day
16 24 Julie Carcassonne tae Bagnères-de-Luchon 218 km (135 mi) Heich muntain  Julian Alaphilippe (FRA)
17 25 Julie Bagnères-de-Luchon tae Saint-Lary-Soulan (Col de Portet (fr)) 65 km (40 mi) Heich muntain  Nairo Quintana (COL)
18 26 Julie Trie-sur-Baïse te Pau 171 km (106 mi) Flat  Arnaud Démare (FRA)
19 27 Julie Lourdes tae Laruns 200.5 km (125 mi) Heich muntain  Primož Roglič (SLO)
20 28 Julie Saint-Pée-sur-Nivelle tae Espelette 31 km (19 mi) Individual time trial  Tom Dumoulin (NED)
21 29 Julie Houilles tae Paris (Champs-Élysées) 116 km (72 mi) Flat  Alexander Kristoff (NOR)

Feenal staundins[eedit | eedit soorce]

Leegend
A yellae jersey. Denotes the leader o the general clessification[1] A white jersey wi reid polka dots. Denotes the leader o the muntains clessification[1]
A green jersey. Denotes the leader o the pynts clessification[1] A white jersey. Denotes the leader o the young rider clessification[1]
A white jersey wi a yellae nummer bib. Denotes the leader o the team classification[1] A white jersey wi a reid nummer bib. Denotes the winner o the combativity award[1]

General clessification[eedit | eedit soorce]

Feenal general clessification (1–10)[2]
Rank Rider Team Time
1  Geraint Thomas (GBR) Jersey yellow.svg Team Sky 83h 17' 13"
2  Tom Dumoulin (NED) Team Sunweb + 1' 51"
3  Chris Froome (GBR) Team Sky + 2' 24"
4  Primož Roglič (SVN) LottoNL–Jumbo + 3' 22"
5  Steven Kruijswijk (NED) LottoNL–Jumbo + 6' 08"
6  Romain Bardet (FRA) AG2R La Mondiale + 6' 57"
7  Mikel Landa (ESP) Jersey yellow number.svg Movistar Team + 7' 37"
8  Dan Martin (IRL) Jersey red number.svg UAE Team Emirates + 9' 05"
9  Ilnur Zakarin (RUS) Team Katusha–Alpecin + 12' 37"
10  Nairo Quintana (COL) Jersey yellow number.svg Movistar Team + 14' 18"

Pynts clessification[eedit | eedit soorce]

Feenal pynts clessification (1–10)[2]
Rank Rider Team Pynts
1  Peter Sagan (SVK) Jersey green.svg Bora–Hansgrohe 477
2  Alexander Kristoff (NOR) UAE Team Emirates 246
3  Arnaud Démare (FRA) Groupama–FDJ 203
4  John Degenkolb (GER) Trek–Segafredo 178
5  Julian Alaphilippe (FRA) Jersey polkadot.svg Quick-Step Floors 143
6  Greg Van Avermaet (BEL) BMC Racing Team 134
7  Andrea Pasqualon (ITA) Wanty–Groupe Gobert 115
8  Geraint Thomas (GBR) Jersey yellow.svg Team Sky 110
9  Sonny Colbrelli (ITA) Bahrain–Merida 104
10  Dan Martin (IRL) Jersey red number.svg UAE Team Emirates 98

Moontains clessification[eedit | eedit soorce]

Feenal muntains clessification (1–10)[2]
Rank Rider Team Points
1  Julian Alaphilippe (FRA) Jersey polkadot.svg Quick-Step Floors 170
2  Warren Barguil (FRA) Fortuneo–Samsic 91
3  Rafał Majka (POL) Bora–Hansgrohe 76
4  Geraint Thomas (GBR) Jersey yellow.svg Team Sky 74
5  Tom Dumoulin (NED) Team Sunweb 63
6  Primož Roglič (SVN) LottoNL–Jumbo 56
7  Dan Martin (IRL) Jersey red number.svg UAE Team Emirates 41
8  Nairo Quintana (COL) Jersey yellow number.svg Movistar Team 40
9  Tanel Kangert (EST) Astana 39
10  Steven Kruijswijk (NED) LottoNL–Jumbo 36

Young rider clessification[eedit | eedit soorce]

Feenal young rider clessification (1–10)[2]
Rank Rider Team Time
1  Pierre Latour (FRA) Jersey white.svg AG2R La Mondiale 83h 39' 26"
2  Egan Bernal (COL) Team Sky + 5' 39"
3  Guillaume Martin (FRA) Wanty–Groupe Gobert + 22' 05"
4  David Gaudu (FRA) Groupama–FDJ + 1h 07' 18"
5  Daniel Martínez (COL) EF Education First–Drapac + 1h 16' 01"
6  Antwan Tolhoek (NED) LottoNL–Jumbo + 1h 16' 48"
7  Søren Kragh Andersen (DEN) Team Sunweb + 1h 44' 10"
8  Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team + 1h 45' 01"
9  Marc Soler (ESP) Jersey yellow number.svg Movistar Team + 1h 56' 14"
10  Magnus Cort (DEN) Astana + 2h 10' 13"

Team clessification[eedit | eedit soorce]

Feenal team clessification (1–10)[2]
Rank Team Time
1 Movistar Team Jersey yellow number.svg 250h 24' 53"
2 Bahrain–Merida + 12' 33"
3 Team Sky + 31' 14"
4 LottoNL–Jumbo + 47' 24"
5 Astana + 1h 15' 32"
6 Team Sunweb + 1h 58' 54"
7 AG2R La Mondiale + 2h 15' 49"
8 BMC Racing Team + 2h 35' 45"
9 Quick-Step Floors + 3h 06' 17"
10 Mitchelton–Scott + 3h 13' 41"

References[eedit | eedit soorce]